Choinka pod Oknem Papieskim

„Choinka pod Oknem Papieskim” została zainspirowana rzymską tradycją ofiarowywania drzewka świątecznego Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. W roku 2007 po raz pierwszy przenieśliśmy ją do Krakowa. Uroczystość ta została bardzo ciepło przyjęta zarówno przez krakowian jak i mieszkańców okolicznych miejscowości. Wspólne kolędowanie sprawiło zebranym szczególnie wiele radości.

Tegoroczne drzewko świąteczne zostało podarowane przez leśników z gminy Czarny Dunajec i parafii NMP Królowej Polski w Miętustwie koło Zakopanego. Choinkę wycięto z lasów należących do Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie i nadzorowanych przez Lasy Państwowe. Dwudziestometrową choinkę przyozdobiły bombki pomalowane przez krakowskie przedszkolaki.

W dniu 20 grudnia 2008r. na placu Ojców Franciszkanów o godzinie 16.00 na scenę wkroczyła schola i kapela góralska z Miętustwa. Przedszkolaki wraz ze zgromadzonymi zaśpiewali “Niech kolęda trwa”, którą specjalnie na tą okazję skomponował młody krakowski kompozytor- Bartosz Tomaszek. Jego Eminencja Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz wraz z przedszkolakami przyozdobił drzewko świątecznymi ozdobami. Kiedy wkraczał na scenę towarzyszyła mu kolęda “Wśród nocnej ciszy”.

W bezpośredniej relacji telewizyjnej transmitowanej w TVP3 Ireneusz Raś z Instytutu Edukacji Obywatelskiej mówił, jak ważne jest już od najmłodszych lat podtrzymywać tradycję wspólnego spędzania świąt. Powiedział także, iż to wydarzenie było „dla Niego. Ale tez ku pamięci wszystkich nas. Tak by Jego nauka uniwersalna powinna trwać, tak abyśmy stawali się lepsi”.

Sygnał do zapalenia lampek dał Zespół Sygnalistów Myśliwskich Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie “Hagard”. W trakcie trwania sygnału promień z Okna Papieskiego zapalił choinkę, a dzieci zaczęły ponownie śpiewać “Niech kolęda trwa”. Następnie zgromadzeni wysłuchali fragmentu Ewangelii św. Łukasza odczytanego przez niewidomą 11-letnią Patrycję. Później śpiewały kolędy, a kardynał opowiadał im o choinkach swojego dzieciństwa, bożonarodzeniowych drzewkach w Watykanie i o Janie Pawle II. W “nagrodę” za piękny śpiew dzieci otrzymały od Świętego Mikołaja paczki świąteczne.

Choinka Papipeska 2008 Kraków

Choinka Papipeska 2008 Kraków

Na zakończenie Jego Eminencja Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz udzielił wszystkim przybyłym błogosławieństwa oraz życzył im zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia. Nim nad placem Ojców Franciszkanów zaległa cisza, dzieci i dorośli na pożegnanie zaśpiewali kolędę Arki Noego “Świeć gwiazdeczko, świeć”.

źródło: http://kck.diecezja.pl

Authors

Related posts

Top