Materiały katechetyczne

Audycje na Tydzień Wychowania

Audycje na Tydzień Wychowania 09.09.2011 W dniach 12-18 września br. po raz pierwszy będzie obchodzony Tydzień Wychowania. Jego hasłem są słowa: “Wszyscy zacznijmy wychowywać”. Komisja

Audycje na Tydzień Wychowania

09.09.2011

W dniach 12-18 września br. po raz pierwszy będzie obchodzony Tydzień Wychowania. Jego hasłem są słowa: “Wszyscy zacznijmy wychowywać”. Komisja ds. Wychowania przygotowała materiały liturgiczne, m.in. teksty rozważań i modlitwy wiernych. Zachęca też duszpasterzy i katechetów do zorganizowania w czasie Tygodnia Wychowania spotkań z rodzicami. Pomocą są wypowiedzi bł. Jana Pawła II o wychowaniu oraz audycje ks. Marka Studenskiego, zamieszczone na stronie www.tydzienwychowania.pl. Duchowny mówi m.in. o dojrzałej obecności rodziców, trudnościach wychowawczych i roli szkoły w wychowaniu.

Tydzień Wychowania to inicjatywa, która nawiązuje do obchodzonych lokalnie kwartalnych dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Tydzień Wychowania będzie obchodzony zawsze w tygodniu, w którym wypada święto św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży (przypada ono 18 września). W liście pasterskim wprowadzającym w ideę Tygodnia Wychowania – który był odczytywany w kościołach w niedzielę 4 września – biskupi zauważyli, że “dokonujące się na naszych oczach zmiany cywilizacyjne i kulturowe doprowadziły do zachwiania tradycyjnych wzorców wychowawczych”. Zapracowani rodzice coraz mniej czasu spędzają ze swoimi dziećmi, często są bezradni wobec różnych problemów wychowawczych. Kościół zwraca też uwagę na niebezpieczeństwo “jednostronnego kształcenia pod presją współczesnej cywilizacji zdominowanej przez technikę i prawa rynku”. Pasterze Kościoła apelują o zgodną współpracę środowisk wychowawczych. “Żyjemy w czasach, gdy polska rodzina, szkoła i Kościół mogą znów mówić jednym głosem. Skorzystajmy z tej szansy!” ” zachęcają.

Zobacz także:
Rodzice- aby bardziej być dla dzieci

Dojrzała obecność rodziców – darem, który procentuje

Wobec trudności: wychowywać – czasem wbrew nadziei

Szkoła ważnym miejscem wychowania

Wszyscy możemy właczyc się w pracę szkoły – skorzystajmy z tej szansy

(RSK/md Š Biuro Prasowe KEP 2011)

A to już wiesz?  SŁOWO ARCYBISKUPA METROPOLITY ŁÓDZKIEGO PRZED ROCZNICĄ ŚMIERCI SŁUGI BOŻEGO JANA PAWŁA II

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy