Dokumenty

IV Tydzień Biblijny, Kościół domem budowanym przez miłość

IV Tydzień Biblijny: Kościół domem budowanym przez miłość

21.04.2012

Rekolekcje biblijne, Maratony Biblijne, a nade wszystko spotkania ze Słowem Bożym w indywidualnej modlitwie albo w gronie rodzinnym. To propozycje na Tydzień Biblijny, ale i na cały rok.

“Niedziela Biblijna, która otwiera Tydzień Biblijny, to doskonała okazja, aby w naszych sercach i rodzinach odnowić przymierze z Bogiem” ” piszą biskupi w liście pasterskim na niedzielę 22 kwietnia. Zachęcają też do “intronizacji księgi Pisma Świętego w naszych domach i kościołach”. “Wyłóżmy ją w najważniejszym miejscu mieszkania, zapalmy świece, odczytajmy stosowny fragment, który nam podpowiada rozum i serce” ” piszą. Zachęcają również do wspólnotowego czytania Pisma Świętego: “Twórzmy w parafiach kręgi biblijne, a w diecezjach Szkoły Słowa Bożego jako żywe Domy Słowa, aby Ewangelia nie była bezdomna! Oby Pismo Święte nie było jedną z wielu książek porzuconych na półce!”

Zdaniem abp. Józefa Michalika, przeżywamy w Polsce okres renesansu Słowa Bożego. ” Ten Tydzień Biblijny ma nas zmobilizować, szczególnie zainteresować Pismem Świętym ” wskazuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Tłumaczy też, że nie o samo przeczytanie Biblii chodzi. ” Słowo Boże, jeśli ma dać owoc, trzeba pamiętać, że jest natchnione. Czyli jest Słowem Boga, które zawiera dodatkową myśl, które zawiera dodatkową treść i siłę, potencjał wewnętrzny. To jest niejako klucz, którym otwierają się dary Boże złożone w człowieku, w każdym z nas. Jeśli ten Boży klucz Słowa Bożego przyjmiemy, zaczniemy nim otwierać nasze własne wnętrze, źródła nowe wody żywej popłyną, można by powiedzieć językiem Ewangelii ” mówi abp Michalik. Dodaje, że Biblia zawiera też wielowiekową mądrość pokoleń, mądrość Bożą i ludzką. ” Dobrze jest jakiś fragment przyjąć jako skierowany do siebie i żyć jakiś czas tym właśnie ” podkreśla biskup.

Hasłem tegorocznego, czwartego już Tygodnia Biblijnego, są słowa: “Kościół domem budowanym przez miłość”. Jest on obchodzony od 22 do 28 kwietnia. Materiały duszpasterskie, które moderatorzy diecezjalni “Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II” przygotowali na ten rok zawierają teksty liturgii Słowa Bożego, opatrzone komentarzem biblistów. Ukazują one jak budować miłością dom, którym jest Kościół.

Wśród inicjatyw związanych z Tygodniem Biblijnym w Polsce znajdują się m.in. Maratony Biblijne (Warmiński Maraton Biblijny, Ekumeniczny Maraton Biblijny w archidiecezji krakowskiej), rekolekcje biblijne i spotkania biblijne.

(md Š Biuro Prasowe KEP 2012)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Youcat   #dr adam   #ofmcap   #omie   #zadroga   #zyka