Ks. Abp Władysław Ziółek

ODEZWA ARCYBISKUPA METROPOLITY ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE UDZIAŁU W OBCHODACH ŚWIĘTA EUCHARYSTII

ODEZWA ARCYBISKUPA METROPOLITY ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE UDZIAŁU W OBCHODACH ŚWIĘTA EUCHARYSTII (26 maja) Drodzy Archidiecezjalnie! W przyszłym roku obchodzić będziemy 20-lecie wizyty Ojca Świętego Jana

ODEZWA ARCYBISKUPA METROPOLITY ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE UDZIAŁU W OBCHODACH ŚWIĘTA EUCHARYSTII
(26 maja)

Drodzy Archidiecezjalnie!

W przyszłym roku obchodzić będziemy 20-lecie wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Łodzi. Odbywała się ona w ramach trwającego wtedy II Krajowego Kongresu Eucharystycznego. Głęboka wymowa Kongresu i wypowiedzi następcy św. Piotra o Eucharystii, a przede wszystkim sprawowana przez niego msza święta z udziałem dzieci pierwszokomunijnych, stały się inspiracją do zorganizowania w Łodzi w 1988 r. Drugiego Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego. Rok później odbyło się po raz pierwszy Diecezjalne Święto Eucharystii.

Jak pamiętamy, miało to miejsce 11 czerwca 1989 r., a więc w pierwszych dniach wolnej Polski. Dziś, z perspektywy minionego czasu rozumiemy, jak bardzo ważne i potrzebne były wtedy siły udzielane szczodrze, przez Jezusa w Eucharystii nam wszystkim i odradzającemu się narodowi.

Już po raz osiemnasty przeżywać będziemy nasze Święto Eucharystii. Nastąpi to w niedzielę 11 czerwca br. Zgodnie z tradycją, o godz. 10.00 z kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej wyruszy procesja eucharystyczna ulicami miasta do placu katedralnego, przy którym sprawowana będzie msza święta.

W tym roku moje zaproszenie do udziału w uroczystościach przyjął ks. kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, który będzie przewodniczył procesji eucharystycznej i mszy świętej oraz wygłosi kazanie. Swoje uczestnictwo w naszym Święcie Eucharystii zapowiedzieli księża biskupi z różnych diecezji.

Pragnę poinformować, że bezpośrednio po zakończeniu mszy świętej odbędzie się koncert w wykonaniu światowej sławy muzyka z Nowego Jorku – ojca Stana Fortuny, pracującego w najtrudniejszych środowiskach miasta. Większość swoich płyt zadedykował ten utalentowany franciszkanin Janowi Pawłowi II.

Moich drogich Archidiecezjan zachęcam serdecznie do licznego udziału w łódzkich obchodach Święta Eucharystii. Niech to będzie nasze publiczne świadectwo wiary, do którego tak usilnie zachęca nas Papież Benedykt XVI.

Informację o uroczystości przekazujcie we wszystkich swoich środowiskach – rodzinnych, sąsiedzkich, koleżeńskich. Niech nie będzie nikogo, kto by nie wiedział o naszym wielkim uwielbieniu Chrystusa w Eucharystii. Jak nigdy dotąd, potrzebni są naszej Ojczyźnie odważni świadkowie wiary – również naszemu miastu i całej archidiecezji.

A to już wiesz?  SŁOWO PASTERSKIE ARCYBISKUPA ŁÓDZKIEGO NA PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY 2006 R.

Ufam, że jak co roku przybędą licznie kapłani diecezjalni i zakonni, siostry zakonne, klerycy wszystkich seminariów duchownych, a także przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich. Liczę, jak zawsze, na obecność uczniów i nauczycieli szkół katolickich.

W przemówieniu do młodzieży zgromadzonej na krakowskich Błoniach Papież Benedykt XVI powiedział pięknie, że obecność Chrystusa w Eucharystii “jest niegasnącym źródłem ludzkiej siły”. Do udziału w Święcie Eucharystii zapraszam szczególnie gorąco młodzież, która pragnie w sposób mądry budować swoje życie na Skale, a nie “na ruchomych piaskach własnej wizji świata”, o czym z zatroskaniem mówił w Krakowie Piotr naszych czasów.

Wszystkim Synom i Córkom Kościoła łódzkiego, dającym w Święto Eucharystii świadectwo swojej wiary – z serca błogosławię

+ Władysław Ziółek
Arcybiskup Metropolita Łódzki

Łódź, dnia 26 maja 2006 r.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy